Wypoczynek na tarasie

2013-07-03

Taras jest przedłużeniem domu, a jego zalety dostrzegamy przede wszystkim wiosną, latem i wczesną jesienią, kiedy po długim dniu pracy możemy rozsiąść się w fotelu ogrodowym albo położyć na leżaku i delektować otaczającym nas ogrodem. Aranżacje 3D bryły budynku i wnętrz domu podpowiedzą, jakim materiałem warto pokryć taras.

Ostatnio modny jest styl rustykalny, w którym chętnie wykorzystuje się postarzoną cegłę. Równie chętnie cegła adaptowana jest przez postfabryczne projektowanie wnętrz. Niestety, na tarasie czy na schodach, a więc na powierzchniach, po których dość często chodzimy, zwykłe cegły nie zdają egzaminu. Cegły wytrzymają pod naszymi stopami zaledwie dwa lub trzy lata, dlatego lepiej wybrać płytki ceglane imitujące starą cegłę.

Ceglane płytki to połączenie betonu klasy B20 i lekkich kruszyw, które poddano barwieniu. Tradycyjne cegły wykonane są z masy ceramicznej, która jest mniej odporna mechanicznie i trwała niż beton. Ceglane płytki do złudzenia przypominają cegłę, z tą jednak różnicą, że są znacznie odporniejsze na warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, szadź, mróz, wahania temperatur) i niekorzystny wpływ użytkowania (kruszenie, pękanie itd.).

Płytki mocuje się na wylewce betonowej na zewnątrz lub wewnątrz budynku, można do tego używać nawet kleju do płytek ceramicznych. Ceglane schody idealnie odnajdą się w stylach rustykalnym i fabrycznym.

Tagi: taras, projektowanie wnętrz, styl rustykalny, styl fabryczny, manufaktura, cegła,