Sypialnia ciepła i przytulna

2014-02-04

     Oaza spokoju, kraina wyciszenia, świat odpoczynku… Aby wystrój wnętrza sypialni był ciepły i przytulny, a co najważniejsze – dawał nam kojące poczucie relaksu, musimy zadbać o właściwą temperaturę we wnętrzu, poziom wilgotności powietrza i odpowiednią wentylację.

    Projektowanie sypialni zyska, gdy grzejnik zamontujemy w miejscu, w którym odnotowuje się największe straty ciepła – zatem najczęściej pod oknem. Takie rozwiązanie jest optymalne – ciepło generowane przez kaloryfer kieruje się do góry, następnie miesza się z chłodniejszym powietrzem dostającym się do mieszkania przez wnękę okienną, a powietrze o optymalnej temperaturze przemieszcza się po pokojach. Pamiętajmy jednak, że grzejnika nie należy zasłaniać meblami ani żadnym sprzętem domowym, a dla zdrowego snu łóżko powinno być daleko od punktu emisji ciepła. W zależności od upodobania domowników, temperatura panująca w sypialni powinna być o 1–2 stopnie niższa niż w pozostałych pomieszczeniach.

     Poza właściwą temperaturą, niezwykle ważne dla komfortu snu i naszego zdrowia jest właściwe nawilżenie powietrza wahające się w graniach 40–50%. Najlepiej nawilżać powietrze ozdobnymi pojemnikami na wodę, które mocujemy do grzejnika.

Tagi: projektowanie wnętrz, projekt sypialni, wystrój wnętrza, aranżacja, ciepło,