Klasyka designu- krzesło no.14

2014-09-29

     Krzesło No. 14, niczym Channel No. 5 dla twórców i producentów perfum, jest klasykiem dla architektów wnętrz. Projektowanie stoisk targowych, projektowanie sklepów, scenografie teatralne i filmowe czy wystawy muzealne nierzadko korzystają z tego modelu krzesła, które liczy sobie 150 lat. Indywidualne projekty wnętrz również żywią sentyment do tego charakterystycznego giętego krzesła z drewna. Siedzisko wyłożone jest najczęściej materiałem, drewnem lub siatką z wytrzymałego, lakierowanego rattanu (plecienie ręczne zajmuje 6–8 godzin).

     Pomysłodawcą krzesła No. 14 był Michael Thonet, który zaprojektował ręcznie gięty mebel zgodnie z przyświecającym mu podczas pracy twórczej mottem – „zgiąć lub złamać”. Pewnie sam pomysłodawca nie wierzył w tak spektakularny sukces swojego projektu. Co ciekawe, model No. 14 produkowany jest tak jak w XIX stuleciu – ręcznie. Krzesło niezmiennie od dekad jest lekkie (waży około 3,5 kg), składa się z 6 części połączonych 10 śrubami. Thonet zadbał także o logistykę nowego produktu – w kartonie o objętości 1 m3 mieściło się 36 krzeseł. Wytrzymałość mebla sprawdził za to, zrzucając go z Wieży Eiffela podczas Wystawy Światowej w Paryżu, na której zdobył nagrodę.

     Dzisiaj marka TON, poza legendarnym modelem krzesła, produkuje inne gięte meble drewniane (fotele, krzesła, taborety) i wieszaki.

 

 

 

Tagi: projektowanie wnętrz, aranżacja wnętrz, projektowanie i aranżacja wnętrz, biuro projektowe, architekt,