Kostka brukowa a zima

2017-01-07

     Dobra kostka brukowa powinna składać się z najwyższej jakości materiałów, ale ARCHITEKCI przypominają, że również i od nas samych zależy, jak długo taka posadzka się utrzyma. Zwłaszcza zimą.

    Wiadomo, zimą jest to nieuniknione, ale w miarę możliwości powinniśmy minimalizować kontakt kostki z wodą. Dlaczego? Otóż zbyt duża wilgotność nawierzchni może powodować mikropęknięcia. Nie jest to nienaturalne zjawisko dla betonu, ale dla właścicieli NIERUCHOMOŚCI z działkami jest to rzecz z całą pewnością niepożądana. Poza wodą, warto unikać też liści, które mogą przenosić różnego rodzaju drobnoustroje. Kolejną ważną rzeczą w aspekcie pielęgnacji kostki brukowej jest stosowanie piasku zamiast soli. Jest to o tyle istotne, że sól kamienna powoduje odbarwienia i zacieki. Piasek natomiast nie reaguje z otoczeniem i nie uszkadza obuwia, co w przypadku soli bywa dość poważnym problemem. No i oczywiście nigdy nie używajmy metalowych łopat do odśnieżania czy odladzania, bo przecież nie chcemy trwale uszkodzić naszej kostki w sposób mechaniczny. Dużo lepszym rozwiązaniem są łopaty o gumowym WYKOŃCZENIU.

    ARCHITEKCI krajobrazu mają dwie uniwersalne porady, do których warto się stosować, żeby utrzymać swoją kostkę brukową przy życiu nieco dłużej. Po pierwsze, odśnieżać trzeba na bieżąco, żeby śnieg i wilgoć nie zalegały zbyt długo. I po drugie, środki odladzające należy stosować z ostrożnością, wtedy, kiedy jest to faktycznie nieuniknione i zgodnie z instrukcjami producenta. I najlepiej, żeby były to środki naturalne, a nie chemiczne.

Tagi: architekcji, nieruchomości, wykończenie, projektowanie, aranżacja,