Drzwi zewnętrzne

2018-03-08

     Drzwi wyciszają, chronią przed przeciągami, są barykadą wobec złodziei, zapobiegają ucieczce ciepła z domowych wnętrz, wreszcie zdobią… Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne odgrywają w naszych domach liczne role. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, jakie drzwi możemy wybrać i na co zwracać uwagę.

Witaj w domu!

     Drzwi zewnętrzne witają nie tylko domowników, ale są przede wszystkim pierwszym elementem wyposażenia domu, który widzą nasi goście, rodzina czy listonosz. Jako wizytówka naszego domu powinny współgrać z wyglądem bryły budynku czy klatki schodowej i jej kolorystyki. Architekt radzi,  aby komponowały się także z zielenią rosnącą od frontu domu. Ważny jest poza tym materiał, z którego powstała drzwi zewnętrzne oraz zastosowany w nich zamek i system antywłamaniowy.

     Drzwi aluminiowe najlepiej wyglądają w domach o nowoczesnej bryle i współczesnym wnętrzu, z kolei drzwi drewniane są idealne dla domów klasycznych, tradycyjnych. W trakcie zakupu wyznacznikiem nie powinny być jednak aranżacje wnętrz czy projekty wystroju naszego mieszkania, ale bezpieczeństwo, które zapewniają drzwi. Najwyższą notą przyznawanym bezpiecznym drzwiom jest RC3, choć w bezpiecznych okolicach bez obaw możemy zdecydować się na RC2 i RC1. Nie bez znaczenia, szczególnie jesienią i zimą, okaże się odpowiednia izolacja określana przed tzw. współczynnik UD. Jeśli wynosi on 1 W/m2k, to możemy nawet zrezygnować z wiatrołapu, wykorzystując zaoszczędzony metraż na przykład na większy hol z pojemną szafą wnękową albo toaletę dla gości.

Tagi: drzwi, aranżacje wnętrz, projekty wystroju, architekt,