Dekoracje okienne pod lupą architekta.

2018-03-12

     Estetyczne i funkcjonalne dekoracje okienne naprawdę trudno przecenić. Zasłony, rolety czy firany latem chronią przed gorącymi promieniami słonecznymi, a jesienią i zimą stanowią dodatkową warstwę, która zapobiega nadmiernej ucieczce ciepła z naszych domów i mieszkań. Na dodatek są jednym z najważniejszych i najefektowniejszych elementów aranżacyjnych, które mogą określić styl całego pomieszczenia i być jego przepiękną ozdobą.

    Projekty wystroju muszą być spójne, dlatego każdy architekt wnętrz czy biuro projektowe dąży do tego, aby również okno przybrane było zgodnie ze stylem aranżacyjnym zastosowanym na przykład w pokoju dziennym. Nie bez znaczenia są także wielkość i kształt okna. Okna uchylne na poddaszu wymagają zupełnie innej dekoracji – pod skosami idealne będą zasłonki przymocowane do ramy okiennej lub roletki materiałowe.

    Zastanówmy się nad tym, jakie jest pomieszczenie, które właśnie projektujemy. Okien w małych, ciemnych wnętrzach nie należy przesłaniać ciężkimi materiałami, a wszelkie drapowanie sprawia, że zasłony tracą na funkcjonalności. Niewygodnie jest przecież przesuwać ciężkie, obszerne materiały.

    Ułożenie zasłony czy firanki ułatwi jego mocowanie. Najchętniej wybierana jest taśma marszcząca, którą, w zależności od zakupionego rodzaju, można przyszyć lub, dzięki właściwościom termozgrzewalnym, przyprasować do materiału dekorującego okno.

Tagi: dekoracje okienne, projekt wystroju, architekt wnętrz, biuro projektowe, firanki,